Splitter światłowodowy – czym jest to urządzenie? Jak definiujemy splitter światłowodowy?

Splitter światłowodowy, inaczej zwany rozdzielaczem optycznym to pasywny element światłowodowy, którego zadaniem jest podział mocy optycznej z jednego lub z dwóch światłowodów na więcej wiązek światła, dokonuje on dystrybucji mocy optycznej falowodu. Splitter światłowodowy ma więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba podziału wiązki światła. Splitter umożliwia współdzielenie jednego światłowodu wśród wielu abonentów. Urządzenie to jako pasywne nie wymaga zasilania, nie zawiera też żadnych elementów elektronicznych. Mechanizm działania urządzenia jest relatywnie prosty.

Ile wiązek światła możemy uzyskać z użyciem splittera światłowodowego?

Splitter światłowodowy dokonuje podziału mocy optycznej z jednego światłowodu najczęściej na dwie, cztery wiązki, a maksymalnie na 32, 64 światłowody. W przypadku mocy pochodzącej z dwóch wiązek podział dokonuje się również na 32 lub 64 wiązki. Splittery dostępne są na rynku w wersji wolnostojącej lub w obudowie Rack.

W jakich sieciach wykorzystywany jest splitter światłowodowy?

Urządzenie to odgrywa istotną rolę w pasywnej sieci optycznej, m.in.: EPON, GPON, BPON, FTTX, FTTH itd.

Jak zbudowany jest splitter światłowodowy?

Rozdzielacz optyczny posiada wiele zacisków wejściowych i wyjściowych, tak aby uzyskać odgałęzienie wiązek światła. Pasywny rozdzielacz zawsze dystrybuuje wiązkę światła w pewnym określonym stosunku.

Dla przykładu splitter światłowodowy z konfiguracją split 1x4 to oddzielenie padającej wiązki światła z pojedynczego kabla na cztery wiązki i przesłanie jej przez maksymalnie cztery odrębne światłowody wyjściowe. Jeśli założymy, że przepustowość kabla światłowodowego wynosiła 1000 Mb/s to po podziale każdy użytkownik uzyska sieć o przepustowości 250 Mb/s.

Inny przykład to splitter światłowodowy z konfiguracją 2x64. W tym przypadku budowa jego jest następująca: dwa zaciski wejściowe i sześćdziesiąt cztery zaciski wyjściowe. Dzieli on dwie padające wiązki światła z dwóch odrębnych kabli światłowodowych na 64 wiązki światła przesyłanych z użyciem 64 pojedynczych kabli.

Mechanizm działania splittera światłowodowego? Na czym polega technika realokacji sygnału optycznego?

Energia świetlna przesyłana w światłowodzie nie może całkowicie skoncentrować się w rdzeniu światłowodu. Zawsze nieduża ilość energii jest rozprowadzona przez płaszcz włókna. W sytuacji, gdy inne włókna znajdują się wystarczająco blisko siebie, światło przechodzące w włóknie światłowodowym może przedostać się do innego światłowodu. Jest to technika realokacji sygnału optycznego. I tak właśnie powstaje rozgałęźnik światłowodowy.

Klasyfikacja splitterów światłowodowych – jak możemy je podzielić?

Wyróżniamy:

  • typy splitterów optycznych klasyfikowane według stylu pakietu:
  • Oznacza to, że rozdzielacz optyczny może być zakończony różnymi rodzajami złączy, a pakiet podstawowy może być typu rurowego lub nierdzewnego.
  • typy splitterów optycznych klasyfikowane przez medium transmisyjne:

Według medium transmisyjnego istnieją jednomodowe rozdzielacze optyczne i wielomodowy rozdzielacz optyczny.

  • -ypy splitterów optycznych sklasyfikowane według techniki produkcji:

W oparciu o technikę produkcyjną istnieją dwa popularne typy rozdzielaczy światłowodowych. Jednym z nich jest tradycyjny rozgałęźnik optyczny typu fused, rozgałęźnik z podwójnym stożkiem (FBT), a drugi to planarny rozdzielacz obwodu światła (PLC), który ma niewielkie rozmiary i nadaje się do zastosowań o dużej gęstości.

Zobacz również: