Co to jest łączówka? Krótki historyczny zarys

Łączówka to element służący do montażu urządzeń elektronicznych. Historycznie łączówka od zawsze była cienką w budowie, wąską listewką, wykonaną z nieprzewodzącego tworzywa, bardzo odpornego np.: na podwyższone temperatury. Na listewce tej co kilka milimetrów zaciskane były miedziane czy mosiężne „oczka”, służące podpięciu, łączeniu przewodów. „Oczka” te pokryte były cyną w celu ułatwienia lutowania końcówek różnych elementów elektronicznych, jak oporników czy kondensatorów, a także przewodów łączących konkretne elementy elektroniczne. Łączówki tworzyły w ten sposób obwód elektroniczny.

Wraz z rozwojem elektroniki nastąpił również rozwój technologii łączącej. Wprowadzono tzw. obwody drukowane i połączenia owijane. Wyparło to w pewnym stopniu omawianą technologię łączówek lutowniczych w teletechnice. Nadal stosuje się jednak telekomunikacyjne łączówki kablowe.

Do czego współcześnie służą łączówki kablowe?

Łączówki kablowe służą do zakańczania żył miedzianych kabli telekomunikacyjnych, przeznaczone są do podłączania określonej liczby kabli. Jest to element budowy punktów rozdzielczych zarówno w wewnętrznych jak i zewnętrznych sieciach telekomunikacyjnych. Obok centrali, przełącznic, mamy zazwyczaj określoną ilość łączówek, do których schodzą się kable np.: od gniazdek abonenckich oraz od centrali abonenckiej. Łączówki budują przełącznice cyfrowe o dużej gęstości połączyć, nadają się do zabudowy wewnątrz szaf dostępowych, a także do montażu na prętach konstrukcyjnych.

Łączówki dostępne są wraz z metalowym elementem, który posiada zacisk kabla, stanowiący dodatkowe mechaniczne zabezpieczenie przed wyrwaniem.

Jakie wyróżniamy rodzaje łączówek kablowych?

Łączówki rozróżniamy między sobą ze względu na rodzaj styku. Wyróżniamy:

  • łączówki nierozłączne – na stałe połączona jest część stacyjna i liniowa; testy tylko jednoczesne w dwie strony linii telekomunikacyjnej;
  • łączówki rozłączne – połączona część stacyjna i liniowa, ale z opcją ich rozdzielenia, czyli rozłączenia styków („otwarcia” obwodu) za pomocą kołów izolacyjnych czy sznura pomiarowego; testy w obie strony jednocześnie;
  • łączówki przełączne – na stałe rozdzielona część stacyjna i liniowa.

Wszystkie łączówki mogą mieć dodatkowo zastosowane ochronniki odgromowe i zabezpieczenia przepięciowe, aby odpowiednio ochronić sieć telekomunikacyjną.

Sprawdź również: