Co jest szybsze światłowód czy skrętka komputerowa?

Najważniejszą różnicą jest sposób przesyłu danych. W przypadku skrętki komputerowej przesył danych opiera się o sygnał elektryczny. Skrętka to kabel nisko prądowy, który tym samym wrażliwy jest na pole elektromagnetyczne. Ta wrażliwość może powodować błędy i ograniczenia w transmisji danych. Światłowody z kolei – w porównaniu ze skrętką - to włókna dielektryczne, czyli nie podatne na zakłócenia elektromagnetyczne. Jest to duży atut, który stawia światłowód wyżej nad skrętką w zakresie szybkości transmisji.

Kable światłowodowe można lokalizować wprost obok kabli elektrycznych, bez obaw o jakiekolwiek zakłócenia.

Co szybsze – światłowód czy skrętka komputerowa? Odrębne przeznaczenie kabli i inne odległości transmisji

Kolejny istotny parametr, pozwalający na odpowiedź na pytanie: co szybsze światłowód czy skrętka? to odległości transmisyjne.

Światłowód wygrywa ze skrętką komputerową na odległościach transmisji, bowiem skrętka ma organicznie do 100 metrów. Wszystkie parametry skrętki rozpisane są zawsze na wspomniane 100 metrów. Tego typu charakterystyczny kabel to bowiem głównie zastosowanie w sieciach LAN i tzw. połączenia poziome. Nie ma przeznaczenia do dalekosiężnych połączeń.

Przy światłowodzie co do zasady nie ma ograniczeń odległościowych. Dla jednomodowego światłowodu mówi się zazwyczaj o około 120 kilometrach, przy czym można stosować dodatkowe wzmacniacze sygnału i zwiększyć odległość nawet na kilkanaście tysięcy kilometrów. Światłowód ma przeznaczenie do tzw. połączeń pionowych.

Światłowód a skrętka komputerowa - odmienna budowa i pojemność danych

Skrętka komputerowa to 8 żył. W światłowodzie, w ramach tej samej średnicy mamy nawet kilkaset włókien światłowodowych, a każde z nich może pomieścić ilość danych jak kilkaset żył w skrętce. Światłowód wygrywa więc w aspekcie maksymalnej wielkości danych jaką możemy przesłać.

Podsumowując, światłowód jest zdecydowanie szybszy w transmisji niż skrętka komputerowa, aczkolwiek ich znaczenie i sposób wykorzystania są po prostu odmienne, co determinuje ich wybór w konkretnej sytuacji.

Zobacz także: