Co jest lepsze: światłowód czy 5G? Czyli na jaki Internet powinniśmy zdecydować się?
Odpowiedź na pytanie: co jest lepsze światłowód czy 5G? nie jest jednoznaczna i tak naprawdę zależy od wielu czynników, które w dużej mierze pozostają subiektywne i muszą zostać ocenione przez nas samych – jako użytkowników Internetu. Wybór internetu pomiędzy światłowodem a 5G zależy m.in. od samej lokalizacji naszego mieszkania/domu, od ilości urządzeń, które będą się łączyć z siecią i z niej korzystać, od samego przeznaczenia Internetu i naszych subiektywnych wymagań, a także od potrzeby mobilności transmisji danych – czy często zamierzamy użytkować Internet poza granicami naszego domu/mieszkania?
Wspomniany charakter wykorzystania łącza internetowego ma duże znaczenie. Ważnym jest czy będzie to wyłącznie praca zdalna, nauka, łączność w social mediach czy może klasyczna rozrywka, np.: filmy, muzyka albo bardzo wymagające granie w gry komputerowe.
Czym jest technologia 5G i czy może zastąpić łącze światłowodowe?
Nie ulega wątpliwości, ze technologia 5G to rewolucja telekomunikacyjna. Jest to sieć komórkowa piątej generacji, która charakteryzuje się zdecydowanie wyższą przepustowością w stosunku do swoich poprzedników, np.: 4G LTE. Internet 5G z całą pewnością zwiększa możliwości dla użytkowników, prędkość przekracza granicę 300Mb/s.
Co to oznacza w praktyce dla użytkownika technologii 5G?
Internet 5G potrafi w pełni wystarczyć do obsługi przeciętnego gospodarstwa domowego. Wystarczy, aby w domu mieć warunki do pracy zdalnej, aktywności biurowych, nauki, do oglądania filmów i innych wideo, do grania na komputerze.
Jakie korzyści płyną z technologii 5G – wyróżniające ją od technologii światłowodowej?
Przede wszystkim jest to bezprzewodowość. W przypadku Internetu 5G łączymy się z siecią, bez instalacji kablowej w domu/mieszkaniu. Wystarczy do tego router bezprzewodowy i karta SIM operatora Internetu. Routery z kolei pozwalają na rozproszenie sygnału w dowolne miejsce będące w zasięgu sygnału. Dużym atutem jest mobilność technologii 5G i możliwość „zabrania” Internetu np.: na wakacje, w podróż. Z uwagi na brak utrzymania infrastruktury – typowej dla światłowodów – bywa odpowiednio tańsza.
- Jak sprawdzić, czy w okolicy są światłowody?
- Co to jest splitter światłowodowy?
- Jak sprawdzić gdzie jest uszkodzony światłowód?
Jakie są minusy Internetu 5G – co stanowi jednocześnie „plus” dla światłowodów?
Najważniejszym „minusem” technologii 5G jest ryzyko narażenia sygnału przesyłanego za pośrednictwem nadajnika na szereg zakłóceń. Jest to sygnał radiowy, więc może mieć miejsce:
- nakładanie się fal;
- zakłócenia innych sygnałów na tym samym paśmie i częstotliwości;
- utrata zasięgu lub zrywnie łącza;
- przeszkody utrudniające przepuszczanie fal 5G itp.
Zobacz również:
Jakie są zalety posiadania światłowodu?
Internet światłowodowy to Internet stacjonarny, wymagający odpowiedniego okablowania w domu/mieszkaniu. Jest to nowoczesna technologia transmisji danych z użyciem wiązki światła, która daje nam wiele możliwości: duże prędkości przesyłu, doskonałe parametry Internetu, pewność łącza, niwelowanie zakłóceń, niska awaryjność, brak promieniowania elektromagnetycznego, a także duże dystanse transmisji. Światłowód wymaga określonej infrastruktury, dlatego nie każda lokalizacja ma możliwość wykorzystania tej technologii. Tam, gdzie światłowód dociera, jest uważany przez wielu jego użytkowników za doskonałe i bezproblemowe łącze.
Światłowód wygrywa z technologią 5G głównie w zakresie stabilności łącza.
Pamiętajmy również, że sama technologia 5G nie jest uniezależniona od światłowodu. Jest to zespół powiązany. Piąta generacja wymaga dla poprawnego działania utworzenia wielu stacji bazowych i nadajników, które zbudowane są ze światłowodów. Operatorzy 5G wykorzystują nierzadko FTTH jako sieci dosyłowe dla technologii 5G.
Sprawdź również: