Telewizja przemysłowa CCTV i jej szerokie zastosowanie
CCTV często określana jest, jako telewizja przemysłowa - co zatem dokładnie oznacza ten zwrot? Zacznijmy od rozwinięcia skrótu CCTV, które brzmi: „Closed Circuit TeleVision”, co w tłumaczeniu z j. angielskiego dosłownie oznacza: „telewizja o zamkniętym obwodzie”. Obecnie CCTV często nazywane jest telewizyjnym systemem dozoru, ze względu na jego przeznaczenie i główną funkcjonalność – dozór, monitoring i bezpieczeństwo określonego rejonu.
Telewizja przemysłowa CCTV to nic innego, jak system przesyłu obrazu, dźwięku z kamer odpowiednio rozmieszczonych do wyznaczonego zestawu monitorów lub rejestratorów danego obszaru. Wszystko odbywa się najczęściej bezprzewodowo.
System CCTV obecnie znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, w celu efektywnego i skutecznego zarządzania bezpieczeństwem ludzi i miejsc. CCTV pozwala kontrolować stan faktyczny danego obszaru, aktywności, przemieszczanie osób, itp. Dzięki temu możliwym jest podjęcie natychmiastowych działań, czy interwencji w celu zapobieżenia negatywnym skutkom, wypadkom itp. Telewizją przemysłową CCTV – w trosce o bezpieczeństwo - objęte są zazwyczaj: placówki urzędowe, szkoły, ulice miast, skrzyżowania, rynki miast, galerie, sklepy, magazyny, hale produkcyjne, parkingi, windy i dźwigi, budynki komercyjne i wiele innych obiektów.
Telewizja przemysłowa CCTV i jej główny podział
Przemysłowa telewizja CCTV to przede wszystkim zintegrowany ze sobą zespół: kamer, rejestratorów, monitorów, oraz odpowiedniego oprogramowania. Wyróżniamy:
- systemy analogowe – oparte na analogowym systemie CVBS;
- systemy cyfrowe – współcześnie popularne, których schemat działania jest następujący:
Przekaz wychodzi od cyfrowych kamer bezprzewodowych IP o wysokiej rozdzielczości i za pomocą modulacji OFDM przekazywany jest do odbiornika, dalej w formie nadal 100% cyfrowej trafia do monitorów, bądź rejestratorów. Ta technologia umożliwia transmisję przekazu w jakości FullHD i 4K.
Przekaz sygnału w telewizji przemysłowej CCTV odbywa się poprzez pasma radiowe. Z tegoż względu możemy ją podzielić na:
- działającą na pasmach radiowych 2,4 GHz (często na tym paśmie działają domowe sieci Wi-Fi);
- działającą na pasmach radiowych 5,0 GHz – te zdecydowanie bardziej polecane.
Przemysłowa telewizja CCTV – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Co jest ważne w zakresie technicznych parametrów?
Doskonała telewizja CCTV do systemu dozoru to nowoczesne kamery cyfrowe IP - działające z własnym źródłem zasilania, nierzadko całkowicie bezprzewodowe. Nowoczesny system dozoru CCTV wyposażony jest w moduł LTE, który umożliwia praktyczny podgląd na bieżąco obrazu i dźwięku z terenu objętego działaniem telewizji, na odbiorniku TV, w laptopie, na tablecie czy w telefonie.
Innowacyjne technologicznie systemy CCTV i ich elementy składowe (np.: kamery) cechuje m.in.:
- kompaktowość, nieduże gabaryty;
- wysoka jakość obrazu i rozdzielczość np.: Full HD 1080p;
- tryby pracy: dzień czy noc z filtrem;
- duży zakres pracy temperaturowej, np.: od -40 stopni Celsjusza do 55 stopni Celsjusza;
- szeroki zakres dynamiki oznaczonej jako WDR – kamery systemu dozoru CCTV mogą obsługiwać efektywnie jasne i ciemne warunki, poprawić jakość stopklatek itp;
- funkcja PID – wykrywanie włamań w wirtualnej ochronie obwodowej;
- odporność na warunki atmosferyczne (np.: w przypadku telewizji dozoru montowanej w znacznej części na zewnątrz) czy na zakłócenia (np.: w przypadku telewizji cctv wind i dźwigów) oraz inne.