Kamery Tattile stają się kluczowe dla projektów infrastrukturalnych w Europie Zachodniej i Południowej
Słoweński system elektronicznych winiet, EVinjeta, został wprowadzony w marcu tego roku dla pojazdów do 3,5 tony, zastępując winietę w postaci naklejki umieszczanej na przedniej szybie. Użytkownicy wpisują numer rejestracyjny pojazdu i kraj rejestracji, a wysokość opłaty naliczana jest za wybrany przy zakupie okres ważności. Egzekwowanie płatności odbywa się przy użyciu 20 kamer Tattile Smart 2HD, zainstalowanych na statywie i umieszczonych na poboczu drogi, mobilnych w razie potrzeby.
Kamery odczytują tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających pojazdów, dzięki czemu słoweński elektroniczny system poboru opłat drogowych zidentyfikuje pojazdy, które nie wykupiły e-winiety i nałoży na nie odpowiednią grzywnę.
Kamery Tattile sczytują natężenie ruchu pojazdów na hiszpańskich drogach
W Hiszpanii natomiast Tattile wygrał przetarg rządu baskijskiego na instalację inteligentnych kamer 2D wzdłuż głównych dróg w regionie. Władze planują gromadzić statystyki przepływu ruchu, w tym macierz pochodzenia/celu, aby uzyskać informacje o tym, jak i gdzie pojazdy poruszają się na danym obszarze. Informacje zostaną wykorzystane do optymalizacji przepływu ruchu w godzinach szczytu i wdrożenia rozwiązań adaptacyjnych w czasie rzeczywistym, takich jak:
- inteligentne zarządzanie sygnalizacją świetlną,
- otwieranie dynamicznych pasów.
Klasyfikacja pozwala również na efektywniejsze planowanie prac związanych z utrzymaniem dróg, np. im cięższe pojazdy poruszające się po drodze, tym częściej będą przeprowadzane prace konserwacyjne.